Ay Yüzeyine Çakılan Mikroskobik Canlı Tardigradlar


Ne insanlar veya dinozorlar  ne de bitkiler veya bilinen diğer deniz canlıları yeryüzünde bu kadar uzun hayatta kalamamışlardı, eğer onlar gibi dayanıklı varlıklar olabilseydik, şu an Venüs’ün kutuplarında,  marsın ekvator bölgelerinde veya  yıldızlar arası uzayda yaşıyor olurduk.

 Kimbilir belki de mitlere konu olan Atlantis gerçekti?  

İşte 100 milyon yıldır yeryüzünde var olan tardigradlar başka bir tabir ile su ayıları.  

1773 yılında August Ephraim Goeze tarafından keşfedildi, o günden bu yana üzerinde sayısız deneyler yapıldı, onlar dünyada gördüğümüz veya göremediğimiz her yerdeler, küçücük olmalarına rağmen yüksek dozda radyasyona, öyle ki normal bir insanın kaldırabileceğinin 1000 katına, mutlak sıfırın 1 derece üstüne,  yani -272 santigrat dereceye ve artı (+)151 santigrat sıcaklığa kadar dayanabiliyorlar.
2015 yılında takazaku kuniada, hücrelerdeki dna yapısını battaniye gibi saran Disap proteinini keşfetti. Bu protein sayesinde vücutları bu kadar dayanıklı.
1948 yılında bulunduğunda yaklaşık 120 yıldır uykuda olan bir su ayısı tekrar uyandırılarak eskisi gibi yaşamına devam etti.
2007 yılında ESA tarafından alçak Dünya yörüngesinde düşük yerçekimi ve sıcaklıkta 10 gün hayatta kalmışlardı.
Yapı beslenme ve üreme olarak birçok farklı türü  bulunmakta, bazıları 1 milimetreye kadar büyüyebilir çoğunluğu ise 300 veya 700 mikron boyutunda olabilmektedir. Eşeyli veya eşeysiz olarak üreyebiliyorlar, doğduklarında sahip oldukları hücre sayısı hayat boyu sabit kalabiliyor, büyümeleri ise hücre genişlemesi ile gerçekleşiyor. 800 farklı türü keşfedilen tardigradlar yani namıdiğer su ayılarının bazıları bitki ve yosun bazıları bakteri ve alg, bazıları da diğer mikroskobik canlıları avlayarak beslenir.
Vücut yapıları tırtıla benzer, 8 adet bacakları ve her bir bacağında pençeleri bulunur. Yuvarlak hortum şeklinde ağızları ile beslenirler.
Geçtiğimiz yıl ay yüzeyine bir çamaşır makinesi büyüklüğünde gönderilen insansız uzay aracı uydumuzun yüzeyine çakılmıştı. İşte bu çakılan uzay aracı içerisinde binlerce su ayısı bulunuyordu ve bunlar çarpışmanın etkisi ile ay yüzeyine savrulmuş olabilirler.  
Yine önceki yıllarda Hindistan yani isro tarafından ay yörüngesine gönderilen uzay aracı yüzeyde su buzlarına dair izlere rastlamıştı. Kim bilir belki de tardigradlar bir şekilde su buzu ile karşılaştığında,  uygun bir ortam gerçekleştirildiği anda. Tekrar yaşama imkanına kavuşacaklardır
Tabi milyonda bir ihtimalle

Marsa yada titana gönderileseler veya venüsün kutup bölgelerine indirilseler bu oranı daha da yüksek tutabiliriz.
Tardigradlardaki disap proteini bir gün insanlar üzerine uygulandığında olabilecekleri siz hayal edin.
yeryüzü var olduğundan bu yana üzerinde sayısız türlerde canlılar yaşadı. Bilinen canlı türlerinin yüzde 90nından fazlası tamamen yok oldu. Hayatta kalabilen  diğer hayvanlardan bazıları son derece dayanıklı , güçlü ve ve tabiatta asla karşı karşıya gelmek istemeyeceğimiz kadar vahşi. Peki yaşamış ve yaşamakta olan bu canlılardan hangisi en güçlü ve dayanıklı?  Ormanların kralı lakabını almış olan aslanlar mı? Bir ısırıkta bir insanı ikiye ayırabilecek kadar yırtıcı köpekbalıkları mı? Gücün sembolü olmuş ayılar mı? Yoksa milyonlarca yıl önce yaşamış ve büyüklükleriyle efsaneleşmiş Dinozorlar mı?
Tardigradları tanıdıktan sonra  İnsanoğlu birkez daha düşünsün.

Yorum Gönder

0 Yorumlar