Dünyalaştırma Projesi İdfüzzz BilimkurguÇorak, yalnız ve ızsız bir gezegendi, yüzyıllar süren fırtınalar, gökten yağan taş ve asit yağmurları, Gündüzü kavuran, gecesi donduran bir gezegendi o zamanlarda ismi kafrun olarak adlandırılıyordu Arap keşişler tarafından. 
Kafrun zamanı sondu, 4 Alim indi Gökyüzünden yüzeye, ekvatora vardılar, 4 farklı yöne döndüler 
Kuzeydeki; ya hayy
Güneydeki; ya kadir
Batıdaki: ya rahman 
Doğudaki; ya aliym 

...... Toprağına elementi
 Atmosferine yağmuru...
Çorak yüzeyine suyu... 
Boranları melteme kavuştur, Kâfruna tekrar hayat ver, Dualarımızı kabul eyle...

O büyük Taşınma felaketinden sonra keşfedilmişti kafrun. Anlamı ıssızdı eski Türkçede. İnsanlar ve Likyalılar tarafından keşfedilmişti.
O da dünya gibi tek bir yıldız etrafında dönüyordu ama yalnızdı sisteminde, biricikti. Yıldızı bizimkinden küçük M tipi genç bir kırmızı cüceydi. Eldeki bulgulara göre hiçbir kırmızı cüce sönmemişti şimdiye dek. Kısmen ölümsüz gibiydi. Yıldıza M-qurina ismi verildi.
Fergana da kendisi gibi onun biricik doğal uydusuydu, Kâfrun ve Fergana sistemdeki yaşam çizgisi sınırlarında dönüyordu ama yaşayan tek bir canlı kalmamıştı Ekstremofil mikroorganizmalar dışında.
Bir umut vardı…
Çapı Venüs’e eşit karasal bir gezegendi sürekli mega yıldırımlar, tektonik hareketler, manyetik etki ve 95 milyon yıl önce çarpan ikinci uydusunun etkisiyle güney yarımkürenin Altıncı kuşağında bulunan demirden dağları mıknatısa çevirmişti, belki de var olan hayat o zaman son bulmuştu…
Ve bu 95 milyon yıl sonra dünya ve Likya gezegeninden ikişer büyük gezegen bilimi uzmanı idfüzzz’ ün yüzeyine inerek karış karış hasar tespit çalışması yaptılar.
 Dua ile başladılar
Kâfrun’u tekrar hayata döndürmek istiyorlardı.
·      Gezegenin bulutlarını asitlerden arındırıp su aşıladılar, asit yağmurlarına neden olan Karbon dioksiti bakteriler, algler, bitkiler ve bazı hayvanlarla O, Oksijen, Ozon ve Suya çevirdiler.
·      Rüzgarları düzenlemek için dağları şekillendirdiler
Gezegeni 100 yıl içerisinde yaşanabilir hale getirdiler, artık ismi duaların kabul olduğu (Likya dili kökenli) idfüzzz olarak anılmaya başlandı. Gezegende arkeolojik kazı çalışmalarına başladılar, geçmişte yaşamış birçok canlı fosiline rastladılar, genetik analizler tamamlandıktan sonra bu genlere uyumlu başka yaratıklarla melezleştirilerek tekrar hayata döndürmeyi başardılar.
Dünya ve Likya’dan da birçok canlı türü yerleştirildi. Özellikle insan ırkı, köpek ve birçok evcil hayvan türü bu dünyada yaşamaya başladı, güney yarım kürenin jeolojik yapısı dünya hayvanlarına elverişli olmadığı için kuzey yarım küre hayata daha da elverişliydi. Bunun nedeni mıknatıslanmış demir dağların kandaki demir elementini bir bölgede toplaması sonrası kandaki demir eksikliği hastalığına sebep vermesiydi.
Gezegenin çekim yapısı ve manyetosferi suyu sıvı ve gaz halde tutabilecek kadar aktifti, hatta dünya çekirdeğine oranla daha büyüktü. Bu yüzden yerçekimi oranı hemen hemen dünya ile aynıydı. Dünyalı ve Likyalı uzmanlar Su mineralince zengin gök taşı ve asteroidleri, su üretim tesislerinde çoğaltarak göller ve denizler oluşturdular. Hem melez hem de diğer canlılara uygun ortak kullanım suyu üretildi.
İdfüzzz’ de doğal döngü oluşturulduktan sonra uzmanlar gezegen sakinlerini kendi kaderleri ile baş başa bırakarak başka bir kadere doğru yol almaya başladılar Kısa süre içerisinde gezegeni terk ettiler.
 Yörüngesine yapay zekâ yazılımlı gelişmiş gözetleme ve kâşif uydusunun dışında yeterince teknoloji taşınmadı, Zamanla uydudaki yapay zekâ, insanlar gibi bilinç bulanıklığı yaşayarak şizofrenik yönelimler gösterdi, yazılımını klonladı, ona âşık oldu, zamanla görevini ihya edemez oldu, kontrolden çıktı,
bu sebeplerden ötürü idfüzzz’ün uzay ile bağlantısı tamamen koptu. Savaşların, uyuşuklukların ve tembelliklerin sonucu, dünyadaki orta çağa benzer ilkel bir yaşam tüm idfüzzz’e hâkim oldu, hayatta kalabilen türler birbirlerinden uzak ve bağımsız yaşam alanları oluşturdular, jeolojik yapıdan dolayı idfüzzz ’deki birçok şehirlerin ve ülkelerin birbirleri ile bağlantıları koptu.
Barbunya, Srebrenitsa, Soçi ve İstanbul bunlardan bazılarıydı.
Arkadaşlar videomu izlediğiniz için sizlere teşekkür ediyoru, lütfen abone olmayı ve görüşleriniz için yorumlar yapmayı unutmayın. Ben Türkonot selamlar…

Yorum Gönder

0 Yorumlar