Güneş Sisteminde Şimdiye Dek Keşfedilmiş En Soğuk 10 Gezegen
Güneş sisteminde Bilinen en soğuk 10 Gezegen


Herkese merhaba ben Turkonaut, Evrende şimdiye dek teorik olarak bilinen en düşük sıcaklığın -273 santigrat derece olduğunu bilmekteyiz. Bu sıcaklıkta madde atomları neredeyse tamamen hareketsiz kabul edilmektedir, 2009 yılında Avrupa uzay ajansı olan ESA’nın uzaya gönderdiği plank uzay aracının teleskopları daha verimli çalışması için -273,05 santigrat çalışma sıcaklığına kadar soğutuldu. Bu sıcaklık, evrenimizde teorik olarak mümkün olan en düşük sıcaklık olan mutlak sıfırın sadece 0.1 Selsiyus üzerindedir. Uzay boşluğunun kendisi ise -270 santigrat derecedir. Dünyamızda keşfedilen en düşük sıcaklık, 10 Ağustos 2010’da dünya yörüngesindeki yapay uydular yardımıyla güney kutbunda bulunan Antarktika kıtasının merkezi -93,2 derece olarak ölçülmüştür.  
Dünyada atmosferimizin varlığından dolayı diğer gezegenlere nazaran sıcak soğuk arası fark çok fazla hissedilmemektedir. Bu yüzden atmosferin olmadığı gezegenlerde sıcaklık farkının yüksek olduğunu görmekteyiz, bunun yanında bazı gezegenler dünyamız gibi katı yapıda olmadığından dolayı belirgin bir yüzeye ulaşamamaktayız. Dolayısıyla gaz devi gezegenleri atmosferleri üzerinden kıyaslama yapmak zorundayız.
İşte güneş sisteminin en soğuk 10 gezegeni.
10 Mars
Gezegenin mevsime bağlı olarak büyüyen ve küçülen iki kutbunda da buz örtüsü vardır tıpkı bizim dünyamızda olduğu gibi Kış aylarında, kutuplar kesinlikle güneş almaz ve ortaya çıkan sıcaklık düşüşü hem suyu hem de karbon dioksiti dondurur, öyle ki kuzey kutup bölgesi kış mevsiminde yaklaşık 1100 km genişliğe kadar ulaşır.
Bu bölgede Sıcaklık: -150 santigrat derece civarındadır.
9 Merkür
Evet şaşırmadınız güneşe en yakın gezegen olan Merkür’de atmosfer olmadığından dolayı sıcaklık 430 ila -173 santigrat. Derecedir. Son yıllarda gezegenin kutup bölgelerinde buz olduğu bile keşfedildi hiç güneş ışığının ulaşmadığı bazı bölgeleri yıl boyu tamamen soğuk olarak kalmaktadır.
8 Titan
Satürn'ün en büyük ayı Titan, aktif buz yanardağları ile bilinir, Bunlara kriyovolkanlar denir bu buz volkanları Titan'ın atmosferine sürekli metan ve su buzu püskürür, püsküren bu parçacıklar gezegenin dünya atmosferinde olduğu gibi Buharlaşma ve yoğunlaşma döngülerini oluştururlar ancak yüzeye su yerine metan yağmuru olarak geri dökülürler.
Sıcaklık: -179 Santigrat derece
7 Enceladus
Tam Türkçe karşılığı Endülüs, Satürn'ün altıncı en büyük uydusudur. Kilometrelerce buzla kaplı yüzeyinin üzerindeki buz parçacıklarını havaya püskürten sayısız gayzerlere ev sahipliği yapmaktadır . buz parçacıklarının bir kısmı uzaya savrulurken diğer bir kısmı da  yüzeyine Kar şeklinde geri düşmekte ve ince buz kristalleri ile Kaplamaktadır. Bazı bilim insanları bu ortamı kayak koşulları için uygun olabileceğini belirtiyor! Tek sorun? Yüzeyde henüz yeterli bir yükselti yok. Ve günümüz teknolojisi ile orada yaşamak çok riskli.
Bu dünyada Sıcaklık:  -201 santigrat derece
6 Neptün
Güneş sistemine en uzak ana gezegen olarak bilinen Neptün stabil sıcaklıkta -217 santigrat derecedir
5 Europa
Jüpiter'in uydusu Europa'nın kırmızı-beyaz buzlarla kaplı yüzeyinin altında dev bir okyanus olduğu düşünülüyor. Merkezi demirden oluştuğu düşünülen çekirdeği kaplayan kayalık sıcak mantonun etrafında muhtemelen Dünya okyanuslarından 10 kat daha derin ve potansiyel olarak dünya dışı yaşama ev sahipliği yapabilecek kapasitede geniş bir tuzlu su okyanusunun olduğu düşünülüyor. Tıpkı Dünyadaki buz altı gölleri gibi, donmuş buz yüzey, okyanusların soğuktan ve radyasyondan korunup sıvı halde kalmasına izin veriyor, Bilim adamları, Europa'nın buzlu kabuğunun kalınlığı konusunda fikir birliğine varmamış olsalar da uzmanlar, 3 ila 100 km olabileceğini tahmin ediyorlar. Europa yüzeyindeki Sıcaklık: -160 ila -220 santigrat derece arasında. Çok soğuk olmasaydı belki de buz pateni için mükemmel bir yer olabilirdi. Ancak aynı gezegeni dünya yörüngesinde konumlandıracak olsaydık kütlesinin suyu barındırma açısından yetersiz olmasından dolayı yüzeyi çorak kayadan ibaret olurdu.
4 Triton
Neptün'ün 13 uydusunun en büyüğü olan Triton, güneş sistemimizdeki en soğuk gök cisimlerinden biridir. Ayrıca kriyovolkanlar’a ev sahipliği yapan uydunun yüzeyi, sıvı azot, metan ve toz karışımını yüzeye püskürtür. Bu parçacıklar, çoğunlukla donmuş azottan oluşan Triton ‘un yüzeyine geri döner. Neredeyse yok olan bir atmosfer, sıcaklıkları arttırmaya çok fazla etki etmez. bu yüzden burası -235 santigrat derecedir.
3 Uranüs
Güneşten en uzak gezegen Neptün olmasına rağmen Uranüs güneş sistemimizin en soğuk ana gezegeni unvanını alıyor. Uranüs'te kaydedilen en düşük sıcaklık -223 santigrat derece   Bilim adamları, yıldızımıza Neptün'den 1.6 milyar kilometre daha yakın olan Uranüs'ün neden daha soğuk olduğundan tam olarak emin değiller, ancak bazı uzmanlar gezegenin tuhaf dönme açısının veya enerjik atmosferinin ısı kaybına neden olduğuna inanıyorlar.
2 Plüton
Güneşten 5.9 milyar kilometre uzaklıkta bulunan Plüton, güneş sistemindeki en soğuk gezegenlerden  biridir. Küçük gezegen, eliptik yörüngesi nedeniyle -226 ila -240 santigrat derece arasında dalgalanan ısı değişimlerine maruz kalır. Ancak, 2006'da bir cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırıldığında “En Soğuk Ana Gezegen” unvanını kaybetti.
1 Ay
İronik bir şekilde, güneş sistemimizde bilinen en soğuk gezegen evimize düşündüğünüzden çok daha yakın. Plüton'u bile tokatlayarak, Ay en soğuk sabit sıcaklığa ev sahipliği yapmaktadır 2009 yılında, NASA'nın Ay Keşif uydusu, yüzeyde oluşmuş kraterlerinin bazılarındaki sıcaklıkların inanılmaz derecede düşük olduğunu keşfetti. çünkü kraterlerin büyük gölgeleri güneş ışığının merkezlerine ulaşmasını engellediğinden dolayı yıl boyu sıcaklık  -249 santigrat derece olarak kalmaktadır.

 Hilmi ışık: 29.09.2020
Kaynaklar:
https://www.bbc.com/turkce/haberler/2013/12/131210_soguk_nokta
https://www.bbc.com/turkce/haberler/2013/12/131210_soguk_nokta
http://astronomidiyari.com/link/gsistemi.html
www.space.com
https://www.popsci.com/coldest-snowiest-iciest-places-our-solar-system/
https://astroturk.net/tag/kriyovolkan/
https://en.wikipedia.org/wiki/Planck_(spacecraft)
http://www.radikal.com.tr/hayat/planck-ilk-verileri-gonderdi-955071/
https://www.matematiksel.org/nedir-bu-mutlak-sifir-denilen-sey/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Mutlak_s%C4%B1f%C4%B1r
Erişim Tarihleri: 19.03.2020


Yorum Gönder

0 Yorumlar