İdfüzzz ’de Derin Knora Hastalığı-Bilimkurgu
İdfüzzz ’de Derin Knora Hastalığı-Bilimkurgu


Merhaba ben türkonot Daha önce bahsettiimiz gibi İdfüzzz yüzeyinde insanların gelişinden milyonlarca yıl önce çeşitli canlı türleri yaşıyordu ve birçoğu İdfüzzz ’ün tozlu atmosferine adapte olabilecek şekilde deyişimler geçirmişti. Neazık ki 5 milyon yıl önce meydana gelen ikinci uydu çarpışmasında atmosferin zamanla yok olması sonucu 1 milimetrenin altındakilerin tümü ona paralel bir şekilde yok olmuşlardı. 
Dünyalaştırıldığı dönemlerde bu canlı türlerinin DNA örnekleri kopyalanıp gezegene adapte olmaları amacıyla Likyalı ve dünyalı canlıların genleriyle melezleştirilmişti. Bu saayede gezegen kısa süre içerisinde yaşanabilir hale getirilmişti. Öyle ki gezegenin ilk Dünyalaştırıldığı dönemlerde aşırı tozlu atmosferi soluyan akciğerlerimizde ve ağızlarımızda  0.8 milimetre altında biriken toz tanelerini bu genler sayesinde belli ölçülerde vücudumuzdan atabilme özelliğine sahiptik. Koruyucu giysilerimizi giymeden aazımıza ve solungaçlarımıza taktığımız maskeler saayesinde yüzeyde rahat bir şekilde yaşamlarımızı sürdürebiliyorduk. Ancak bir gün kulak yağa formülü keşfedilince bu maskelerden kısmen kurtulmuştuk.  Atalarımızı buraya yerleştiren güçler gezegenden ayrıldıktan bir süre sonra kendi kaderimizle baş başa kaldık, dünyamızı kendimiz yönetmeye başladık artık burası bizim evimizdi.
Gezegende çoalıp yayıldık, öyle ki güney yarım kürede birçok bölgeyi de zamanla yaşanabilir hale getirdik. Tam 200 yıl keşifler ve huzurlar içerisinde yaşadık. Ancak bir süre sonra siyasal istikrarsızlıklar sonucu büyük savaşlar yaşandı. Birinci ikinci ve üçüncü küresel savaşın sonunda oluşturduğumuz o refah sona ermek üzereydi. İdfüzzz nüfusunun 5’te biri bu felaketin kurbaanı olmuştu. Savaştan önce birinci Yüzyılın sonunda kullanılması ve üretilmesi tüm uzayda yasaklanmış olan termal patlayıcı taktik bombası, kısaltılmış şekliyle TPTB, yüzlerce adet üretilip kullanıldı. Bu bombanın çalışma prensibini sizlere daha sonra anlatıcam. Kullanılan bu bombaların sonucu milyonlarca can kaybı yaşandı gezegen artık eskisi gibi olmayacaktı. TPTB Likya diliyle “Lezde Fanalarrrr” Türkçe karşılığı “kurbanların Azrail’i”, tahrip etkisinin yanında biyolojik felaketinde davetiyesini çıkarmıştı.
Bombanın yaydığı kızılötesi dalgalar gezegenin yerli mikroorganizmalarında gen mutasyonuna neden olmuş ve yeni tür hastalıklar ortaya çıkmıştı, bu hastalıkların birçoğuna kısa sürede ilaç üretilmişti ancak öyle bir hastalık ortaya çıkmıştı ki gezegen nüfusunun %55inden fazlasını yok eden Adı Likya dili kökenli Knora, Türkçe karşılığı yeni boğmaca hastalığı, her yeri sarmıştı.
Mikrop ciğerlere yerleştiğinde adapte genlerle inşa edilen organlarımızı etkiliyor ata genlerimizin olduğu organlarımıza veya uzuvlarımıza ise hiç zarar veremiyordu. Dolayısıyla en çok modifiye gen ile melezleştirilen akciğerlerimiz büyük ölçüde zarar görüyordu. Zarar gören akcierler tozlu havayı temizleme görevini yapamiyinca da tıpkı bir zamanlar dünyada yaşanmış ve kısa sürede çaresi bulunmuş grip virüslerinde olduu gibi hasta nefes darlığı yaşıyordu zamanla da tam filtreli toz maskesi ile yaşamak zorunda kalıyordu. Ancak hastalığın ilerledii mikrobun mutasyon geçirdii dönemlerde ata genlerimiz de etkilenmeye başliyinca ilaç geliştirilene kadar İdfüzzz nüfusunun yaklaşık dörtte ikisi yavaş yavaş yok olmuştu Hastalık karşısında büyük mücadeleler, kıyımlar, ölümler yaşandı, hayatta kalanlar, guruplar halinde gezegenin çeşitli bölgelerine daaldı. Kimi en uzak ıssız adalara kimi güney yarımkürenin vahşi iklim şartlarının olduğu diyarlara kaçtı.
Bir gün kuzeyden gelen seçilmiş doktor ordusu hastalıa karşı nefes yolu ile alınan geleneksel yöntemlerle hazırlanmış ilginç bir ilaç geliştirdi ve hiç yorulmadan diyar diyar ülke ülke tüm gezegeni dolaştılar, tüm atmosfere bu tozu saldılar. Yediden yetmişe herkes hayvanların bir kısmında da dahil bu tozu kullandılar öyle ki denizlere dahi bu ilaçtan döküldü. Sonunda Knora hastalığı tamamen yenilmişti tozlu tatlı dünyamız tekrar huzura kavuşmuştu
 Burası İdfüzzz, tozlu, paslı, karlı da olsa bizim evimiz.

Yorum Gönder

1 Yorumlar