Transformers Ebul İz El CezeriTarihin tozlu raflarında unutulmuş anılarımızı tekrar coşkulu bir şekilde canlandırmak üzere hazırlamış olduğum bir bilimkurgu hikâyesi.

Malazgirt zaferinin üzerinden 65 yıl sonra

Bugün Şırnak iline bağlı Cizre ilçesi tarihte büyük bir dehanın ortaya çıkmasına ev sahipliği yapmıştır, İsmail Ebu'l-iz El- Rezzaz El- Cezeri kısaca Ebu'l- iz adlı bilim adamı ilk otomatları tasarlayan kişiler arasındadır, öyle ki onun yaptığı bazı aletlerin 19 ve 20. Yüzyılda ancak yapılabildiği söylenmektedir.
Ebu'l-iz çocukluğundan beri mekanik aletlere ilgi duyan birisiydi, o dönemlerde çocuklar ve gençler arasında bir hayal vardı büyüdüğünde Atina, Hindistan ve çeşitli antik şehirlere gidip oradaki yerli dili öğrenip, antik eserleri kendi dillerine çevirmek ve bu çeviriden de para kazanmaktı, çünkü dönemin Kralları yabancı dilden çevrilen her bir eser için çevirmenlere yüklü miktarda para ödüyordu bu söylediğim gerçektir isterseniz bir araştırın.
Medresede eğitim gördükten sonra, bu alanda çalışmalar yapılan eserleri incelemeye başlayıp antik Yunan ve Hint metinlerini okudu bu kitaplarda geçen mekanik aletleri bulunduğu zamana tekrar uyarladı ve zamanla geliştirerek kendine özgü icatlar ortaya çıkardı.
Günün birinde daha ilginç mekanik aletleri çözümlemek üzere Atina şehrine yolculuk yaptı. Burada çeşitli kütüphaneleri gezdi. Birbirinden mükemmel fizik ve mekanik üzerine yazılmış eserleri okudu ve kendi diline çevirdi. Tabi o zamanın bilim dili Arapça olarak kabul edildiğinden herkesin ortak anlaması için Arapçaya çevirdi. Ardından Bergama kütüphanesine geçti, burası Roma komutanı Sezar'ın Mısır kraliçesi Cleopatra'ya hediye etmiş olduğu antik kütüphanedir.
Ebu'l- İz kütüphanede mekanik ile ilgili kitapları inceledi, eserler içerisinde, daha önce hiç rastlamadığı bir makine dikkatini çekmişi, makineye dair bilgiler eksik yazılmış ancak dünya üzerinde 2 adet yapılmış bir örneğinin olduğunu öğrenmişti.
hiç vakit kaybetmeden bu örneklerin nerede olabileceğine dair verileri araştırdı, aylarca antik yunan kütüphanelerini teker teker gezdi, çeşitli eserleri inceledi, bir gün Düzce şehrinde bulunan antik Hypium şehrinde okuduğu bir eserde bu aletlerin birinin Rodos adasında diğerinin ise mısır İskenderiye kütüphanesine 3 km mesafede gömülü olduğu yazmaktaydı, ertesi sabah Akçakoca limanında bindiği gemisi ile risk alarak  Korsanların bulunduğu Rodos'a ulaştı, eserde tarif edilen bölgede bu aleti aradı fakat ne kadar çabalasa da orada asla bulamadı. Ardından Tunus kıyılarından Memluk devletine bağlı İskenderiye şehrine geldi, tarif edilen bölgede çeşitli kazı çalışmaları gerçekleştirdi. Yoğun çabanın ardından nihayet bu aleti bulmanın yanında büyük bir sürpriz ile karşılaştı aynı zamanda yapım ve kullanımına dair bilgileri elde etti.
Üzerinden 900 yıl geçmiş olmasına rağmen onu çalıştırmayı başardı. Kitapta yazılan bilgiye göre bu makinenin adı yıldız kılavuzuydu, ancak neden yapıldığını bir türlü çözememişti.
Yıldız kılavuzundan bir adet daha yaparak ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra akşam vakti diğer makineler ile birlikte tekrar Cizre şehrine döndü, sabaha yakın yürütmüş olduğu gözlemler neticesinde iki adet yıldız keşfetti, ardından denemek için iki yıldız kılavuzunu bu gök cisimlerine odakladı. 15 dk. sonra gökyüzünden bilinmeyen bir cisim Cizre'nin güneyine düştü, onu incelemek için koşmuş ve cismin düştüğü yerde büyük bir çukur açılmıştı, bu çukura doğru dikkatlice indi, karşısında insansı metal yığını büyük bir varlık buldu.   daha önce hayal ettiği otomatlara çok benziyordu.
Varlık ayağa kalkarak Cezeriye doğru yöneldi, onunla Yunan dilinde konuşmaya başladı.
Merhaba ben İndra Sirdüzzz ışığın 8 yılda kat ettiği mesafeden geliyorum, siz kimsiniz?
Adım kısaca El-Cezeri bu gezegende bu bölgede yaşıyorum, çeşitli mekanik aletler üzerinde çalışma yapıyorum bir gün Bergama da bir eseri incelerken bu makinenin varlığını keşfettim onu bulmak için çeşitli yolculuklar yaptım ve nihayetinde karşımda seni buldum.
Sirdüzzz: Bu alet ancak acil durumlarda aktif edilmesi için vaktiyle siz insanlara teslim edilmişti, fakat şu an bir tehlike görünmüyor, bir daha bizi acil durumlar dışında rahatsız etmeyin.
Bunun için üzgünüm ve özür dilerim sizden bir ricam olacak bana mekanik alanda elde etmiş olduğunuz bazı teknolojileri paylaşırsanız sevinirim çünkü bu bölgede kuraklık yaşanıyor birçok insanımız açlıktan ve susuzluktan bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. Eğer yardım ederseniz bu durumdan bizi kurtarmış olursunuz.
Sirdüzzz: Bu konu beni pek ilgilendiren bir konu değil benim uğraşı alanım değil lakin birkaç mühendisi size yardımcı olması için göndereceğim.
Teşekkürler.
Mühendis robotlar Cezeri' ye teknolojik alanda bazı makine yapımlarını öğrettiler. Bu aletler nesiller boyu insanlık adına adeta hayat kaynağı oldu. Bazıları halen çalışmaktadır, bir gün Şam şehrine yolunuz düşerse yezit ırmağı kıyılarında bulunmuş 1970lere kadar bir hastanede kullanılan örneği, keşfetmek için sizleri bekliyor.
Dahası İstanbul Topkapı müzesinde Cezeriye ait keşfedilmiş birçok eseri inceleyebilirsiniz.”     Yorum Gönder

0 Yorumlar