Ağustos Ayında Mars Ay Kadar Büyük GörünecekMerhaba arkdaşlar nasılsınız bu benim ilk podacastim bu podcastte sizlere yaklaşık 9 yaşımdan bu yana yani 2003 yılından bu yana yaklaşık 17 yıl geçmiş her neyse 17 yıldır medyada dolaşan bir haberi yorumlayacağım.
Mars ay kadar parlak görünecek şu tarihte Mars dünyaya yaklaşacak ve ay kadar büyük göreceğiz marsı gibi haber var,

17 yıl önce 9 yaşımdayken bu habere inanmıştım, o zaman çocuktum bilgim yoktu , belirtilen tarihte akşam vakti görüneceği saate dışarı çıktım burası Karadeniz  yılın çoğu günü gökyüzü bulutlu olur burada yaşayanlar bilir. O gün havada bulut yoktu ağustos ayı en sıcak aydı bu ayda 1-2 hafta yağmur yağmaz burada diğer mevsimlerde aylarda neredeyse her hafta yağmur olur. Ya da hava kapalıdır. Lafı uzatmayayım akşam vakti dışarı çıktım hava açıktı belirtilen tarihte marsın ay kadar parlak görünmesini bekledim ama hüsrana uğradım. Üzüldüm mars gezegeni o kadar parlak değildi. Babam sağolsun mars gezegenini bana gösterdi kızılımtırak rengiyle küçük bir ışık noktası bildiğim kadarıyla bize en yakın olacağı mesafe 57,6 milyon kilometre bu mesafeye değil marsı venüsü koysanız o kadar büyük görünmez çünkü Venüs neredeyse dünya kadar mars dünyanın yarısı büyüklüğünde kaldı ki Venüsün bize en yakın olduğu mesafe 42 milyon kilometre bazen 38 milyon kilometrelere kadar bile yaklaştığı söyleniyor hiç venüsü ay kadar büyük gördünüz mü hatta varsayalım ki  mars bu kadar yakınlaşsın yine ay kadar görünmez arkadaşlar. Öyle ki ondan daha uzak Jüpiter dünyaya 628 milyon kilometre olduğu halde marstan daha büyük görünüyor. Bildiğimiz üzere gecelerin en parlak gök cismi ay, sonra Venüs sonra Jüpiter marstan önce çok gök cismi var. teleskopla bile marsı zor seçiyoruz.

Hepsini bir kenara atalım mars dünyaya 1 milyon kilometre mesafede olursa ancak ay kadar parlak görünür yani marsı  ayın iki buçuk katı uzaklığa yerleştiriyoruz.  Çünkü ayın iki katı büyüklüğünde. Ay kadar yakın olsa aydan daha parlak ve büyük görünürdü ki Albedosu bile aydan fazla. Yani ışığı yansıtma oranı. Ayın Albedosu nerdeyse kömüre yakın. zaten ilerleyen zamanlarda da simulasyonunu paylaşırım

Ben lafı fazla uzatmayayım malum ya bu benim ilk podcastim. Amatör bir astronom olarak bu haberle ilgili görüşlerimi beyan ettim umarım beğenirisiniz.

Diğer videolarım için kanalımı takip etmeyi bildirim zilini açmayı  unutmayın
Bunların yanında marsa giden öncüler kitabımızın yazımı bitti Google playe yükledik. Linkini yarın paylaşırım.

Ben acizane türkonot saygılar.
Yorum Gönder

0 Yorumlar