Dolginüzzz Medeniyeti Merhaba arkadaşlar ben Turkonaut, yaklaşık 1 aydan uzun bir süredir gerek kpss gerek marsa giden öncüler adlı bir roman çalışması ve diğer işlerimizden dolayı kanalımda içerik üretmiyorum.  Fakat bayram tatilinin araya girmesiyle sizler için bir video hazırlama kararı verdim. Ekstra olarak sizlere bir müjde vermek istiyorum, bilimkurgu öykülerimin içerdiği bilimkurgu hikayeleri adlı kitabım Google playde makul bir fiyata siz değerli okur ve izleyicilerimize sunulmuştur. Bizlere bir kahve ücreti miktarında destek vermek istiyorsanız kitabımızın satın alma linkine videonun açıklama kısmından ulaşabilirsiniz. Kitaplarımı şimdilik pdf olarak yayımlıyorum, siz değerli okuyucularım ve izleyicilerimin gerekli talep ve istekleri doğrultusunda menfaatlerimize en uygun yayınevi ile görüşüp baskı için çeşitli girişimlerde bulunabiliriz.
Şimdi kurgulamış olduğum dolginüzzz uygarlığı hakkında hazırladığım videoma geçelim.
Bir medeniyetin akıl ve mantık seviyesi onların takım yıldızları hangi cisimlere benzettikleri ile ölçülür. Aslında takımyıldızlar diye bir şey yoktur. Sadece göz yanılmasından ibaret, bir takım yıldızı üyeleri arasındaki gerçek mesafe bazen yüzlerce hatta binlerce ışık yılı ile ölçülebilir. Tabi bu durum Akıllı yaşam formları içerisinde belli ölçülerde görme ile birlikte bulundukları yerde gökyüzündeki yıldızları inceleme imkanına sahip olanlar için geçerli bir durum. Bu yaşam formları gökyüzünde gördükleri gök cisimlerine çeşitli isimler veya semboller atfederek akılda kalıcı olmalarını sağlamıştır. Yaşadıkları coğrafyada, tarih diliminde, etkilendikleri şeyler gökyüzündeki takım yıldızlarını adlandırmalarına etki etmiştir. Bu etki aynı yaşam formlarının farklı gezegenlerde yaşayan bireylerinde de aynı şekilde farklı bakış açıları oluşturabilir.
Örneğin dünyada yaşayan insan medeniyeti dünyada iken gökyüzünde gördüğü büyük ayı ya da kova takım yıldızını dünyada var olan eşyalar üzerinden adlandırmıştır.
Takım yıldızları üzerinde değinmemizin sebebi Dolginüzzz medeniyetinin isminin dolginüzzz adlı takım yıldızından alıyor olmasıdır. Geçmiş çağlarda dolginüzzz' ler gökyüzünü inceleme konusunda uzman bir topluluktu 10 bin yıllık tarihlerinde yüz binlerce ünlü yıldız uzmanları yetiştirmişler hatta yetişen bu zümre içerinden farklı ülkelere gönderilen kişilerde olmuştur. Çevre medeniyetler dolginüzzz' lerden barışta veya savaşta en büyük hediyenin bu yıldız alimlerinin kendilerine hediye edilmesi olarak görüyorlardı. Likya küresel çapta gelişmeye başladığında ülkeler uluslararası iş birliği içerisine girdikten sonra dolgin yani sarı ihtişamlı uçan bir varlığın isminin verildiği dolgin ve giller, oğullar ya da zadeler şeklinde telaffuz edilen Zzz sözcüğünün birleşimi üzerinden Dolginüzzz adı uluslararası çapta ortak isimlendirilmiştir. Ü ya da Ö bağlacı ise dile uygun kullanılması amacıyla herhangi bir anlamı olmayan bir harftir, iki cümlenin ahenkli olmasını sağlaması amacıyla estetik uyum için türetilmiştir.

Eyer bir cümlede iki Z harfi peş peşe geçiyorsa bu dolginüzzz’ lerde soy ismi anlamında kullanılır. Ancak üç Z harfi peş peşe kullanıldığında bir kabile, boy, bazı durumlarda ise milleti ifade etmek için kullanılır.

Bunların yanında dolgin Rekinrözzz gibi göçebe ırkların yıldız anlamında kullandığı bir sözcüktür. Modern Likel toplulukları bazı eserlerinde ve günlük yaşantılarında yıldız kelimesine karşılık dolgin sözcüğünü kullanmaya devam etmişlerdir. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi modern Likel topluluklarının çekirdeği Rekinrözzz ve Dolginüzzz medeniyetlerinin karışımı ile meydana gelmiştir.
Bu duruma dolginüzzz’ lerin bağımsızlık mücadelesi olan Raktane savaşından örnek verebiliriz bir dolginüzzz komutanın düşman kuvvetlerine yaptığı konuşmada " biz dolgin oğulları biz ki yıldızların çocuklarıyız, Likya var oldukça yeryüzünde en zarif, en güçlü ve en uzun hüküm sürecek medeniyet dolginüzzz' ler tüm evrene yayılacaktır." Demiştir.
Bu medeniyete dair ilk izler Likya tarihinin antik dönemlerinde gezegenin Ekvator bölgesinde yer alan Tayza bölgesinde görülmektedir, dolginüzzz ırklarının bir kısmını teşkil eden ve 25 kabileden oluşan kalabalık Nakta toplulukları güney yarım küreye göç ederek antik Likya tarihinin ana çekirdek medeniyetini oluşturmuşlardır.
Nakta topluluklarının kalabalık bir medeniyet oluşu ve yaşadıkları coğrafyanın sağlıklı yaşam koşullarına olanak sağlaması, zamanla zenginleşen bu kalabalık toplumun bilime, düşünceye ve sanata meyil göstermesini arttırmıştır.
Ekvatordan gezegenin çeşitli bölgelerine göç eden diğer dolginüzzz boyları yerleştikleri bölgelerin sosyal ve siyasal yapısına adapte olarak asimile olmuşlardır. Geride kalan dolginüzzz ırkından küçük bir topluluk olan Mayfa boyu ise Ekvator bölgesindeki anavatanlarının yaşam şartlarına adapte olabilmeyi başarmışlardır. Modern Likya çağlarına kadar varlıklarını, kültürlerini, gelenek ve göreneklerini devam ettiren Mayfa’ lar milliyetçi Likellerin katkılarıyla Likya ortak kültür mirası kapsamında koruma altına alınmıştır.
Şimdilik Hikayemiz bu kadar, bilimkurgu alanında bu şekilde kısa öyküler yazmamın sebebi, ileride yazacağım başka romanların daha kaliteli içeriklere sahip olabilmesi adına kendime bir evren oluşturmaktır. Önümüzdeki ay içerisinde şair yazar Abdullah kundakçı ile birlikte marsa giden öncüler isminde ilk roman çalışmamızı tamamlayarak okurlarımıza sunacağız. Ayrıca Abdullah kundakçının masalcı dede Abdullah kundakçı adlı kanalını takip edebilirsiniz bu kanalda gerek çocuklar gerekse yetişkinler için Abdullah kundakçı tarafından derlenen ve benim de çekilen videoları düzenlemiş olduğum birbirinden ilginç, zevkle dinleyebileceğiniz masal ve öykü anlatımları mevcuttur. Bizlere destek için kanalımızı takip etmeyi ve bildirim zilini açmayı unutmayın. Ben Turkonaut Selamlar.
Yorum Gönder

0 Yorumlar