Hangi Gezegende Kaç Yıl Yaşayabilirsiniz

Yaklaşık 8 adet büyük ve yüzlerce cüce gezegene ev sahipliği yapan güneş sisteminde, her gezegen bildiğimiz gibi güneşe belli uzaklıklarda yer alıyor, haliyle güneş etrafındaki turları da orantılı olarak değişiyor. Mesela dünyamız, güneş etrafındaki tam turunu 365, Merkür ise 88 günde tamamlıyor. Günümüzde dünyada ortak kabul ettiğimiz takvimi güneşi esas alarak oluşturduk. Ve 1 güneş yılı 365 gün 6 saat, 1 dünya günü 24 saat olarak hesaplanmakta. Ortalama bir insan ömrü ülkemizde 70 küsur yıl, şimdi bu süreyi 100 yıla çıkaralım ve diğer gezegenlerdeki atmosferik yaşam koşullarını da dünyadaki gibi var sayalım şimdi diğer gezegenlerde kaç yıl yaşayabiliyoruz bir hesaplayalım.Güneşe en yakın gezegenden başlayarak.
Merkür güneşe 58 milyon kilometre uzaklığıyla en yakın gezegen, bir yılı 88 güne bir günü ise 58 dünya gününe eşittir. Bu gezegenin kendine göre 1 yılı 88 dünya günü ise 419 yıl yaşıyorsunuz. Neredeyse 4 Merkür asrı.

Merkür’den sonra güneşe 108 milyon kilometre yakınlığıyla ikinci en yakın gezegen ve dünyanın kötü ikizi olan Venüs yaşanabilir bölgenin başlangıç sınırında yer alıyor, kütlesi ve hacmi dünyaya çok yakın, bu gezegende bir gün 243 dünya günü, Güneş etrafında tam turu 224 dünya günü.
1 Venüs yılı 224 dünya günü ise bu gezegende 162 yıl yaşayabilirsiniz. Yani bir buçuk Venüs asrı. Bir diğer ilginçlik ise Venüs’te daha bir gün olmadan neredeyse bir yıl yaşlanırsınız.


Güneşe 227 milyon kilometre uzaklığıyla dördüncü yakın gezegen olan Mars güneş etrafındaki tam turunu 687 dünya gününde tamamlar, dünyaya yüzey ve kimyasal açıdan en çok benzeyen bu gök cismi yaşanabilir bölgenin dış sınırlarında yer alıyor, bir Mars günü ise dünya ile eşittir, yani 24 saat,
 1 Mars yılı 687 dünya günü olduğuna göre burada 53 yıl yaşayabilirsiniz, yani buçuk Mars yüzyılı.

Jüpiter ile Mars arasında kalan 950 kilometrelik çapıyla Ceres Asteroit kuşağının hem kütle hem de hacim açısından en büyük ve güneşe en yakın cüce gezegen. 19. Yüzyılın ilk çeyreğinde İtalyan Astronom Giuseppe Piazzi Tarafından Palermo Şehrinde Keşfedildi.
Piazzi karşılaştığı bu gök cismini ilk başta kuyruklu yıldız olarak algılamışsa da uzun ve ayrıntılı incelemeleri sonucu güneş etrafındaki dönüşünü 4 yılda tamamlayan bir gezegen olduğunu fark etmişti hatta bir dönem sekizinci gezegen olarak da anılıyordu. Adını mitolojide Sicilya’nın koruyucu kadın tanrısı olan Ceres ’den alır ve İlk keşfedilen asteroid olduğu için bir numara olarak da isimlendirilir ceres kendi etrafındaki tam turunu 1.6 günde tamamlıyor ve bir ceres yılı yaklaşık 4 dünya yılına eşitse burada 25 Ceres yılı yaşayabilirsiniz.

Sistemimizdeki en büyük gezegen olan Jüpiter, güneş sisteminin oluşum dönemlerinde iç yörünge bölgesindeydi ve bir yıldız gibi parlıyordu, zamanla kütlesi yıldız olmaya yetmeyecek kadar az olduğundan günümüzde onu gezegen kategorisinde sınıflandırmaktayız, yine de siz siz olun Jüpiter’in yanına dahi yaklaşmayın. Yoksa daha ona varamadan yüksek radyasyondan ölebilirsiniz, güneş etrafındaki tam turunu 11,8 yılda kendi etrafındaki dönüşünü ise 9 saat 50 dakikada tamamlar, dünya şartlarını var saydığımızda bu gezegende 8,4 Jüpiter yılı yaşayabilirsiniz.

 Büyüleyici güzelliğiyle Satürn güneş sistemindeki en büyük ikinci gezegendir, bu gaz devi güneş etrafındaki tam turunu 29,4 yılda kendi etrafındaki dönüşünü ise 10 saat 39 dakikada tamamlıyor, bu gezegende 3,39 Satürn yılı yaşayabilirsiniz.  

Masmavi ve uzun yıllar önce kozmik çarpışmalar neticesinde yuvarlanan bir varil misali dönen Uranüs, güneşe 2,8 milyar kilometre uzaklıkta, güneş etrafındaki turunu 84 yılda Kendi etrafındaki dönüşünü ise yaklaşık 17 saatte tamamlar, bir Uranüs günü 17 saat sürer, bu gezegende ortalama 1.19 Uranüs yılı yaşayabilirsiniz.

Güneşe en uzak gezegen şimdilik Neptün, yaklaşık 4,5 milyar kilometre uzaklıkta bir buz devi ve  Güneş sisteminin en hızlı rüzgarlarına ev sahipliği yapıyor, katı çekirdeği etrafında yüksek basınç etkisi ile tahmini 250 ila 500 santigrat derece sıcak buz ile kaplanmıştır, katı bir yüzeyinin şimdilik olmadığını bildiğimiz değişik bir gezegen, güneş etrafındaki tam turunu 164 yılda tamamlar, bir Neptün günü ise 16 saat. Bu gezegene göre yaklaşık 0,60 yıl yaşıyorsunuz. Geçmiş olsun.

Ama bu daha bir şey değil Plüton her ne kadar cüce gezegen olsa da gelecekte yıldızlar arası seyahatlerde bir üs olarak kullanılabilir hatta dünyalaştırılabilir çünkü tahminlere göre bu gezegende dünyadaki sulardan daha fazla su ve yaşam için gerekli organik mineraller mevcut. Güneşe 5,9 milyar kilometre uzaklıkta yer alan bu gezegen 248 dünya yılında bir ancak yılbaşını kutlar, kendi etrafında ise 6.39 dünya gününde döner. Eğer bu gezegende yaz mevsiminde doğmuş olsaydınız kışı, kış mevsiminde doğmuş olsaydınız yaz mevsimini zor görürdünüz, çünkü yaklaşık ömrünüz 0.40 Plüton yılı olurdu. Bunu da biliyor muydunuz, keşfedildiği yıldan bu yana bir Plüton yılı dahi tamamlanmamıştır.  

Plüton’u geçtik peki Sedna’da yaşayabilseydiniz ne olurdu, güneşe en uzak cüce gezegen, tabi şimdilik bildiğimiz kadarıyla, güneşe yaklaşık 140 milyar kilometre uzaklıkta yer alıyor, bir Sedna yılı 12 bin dünya yılına eşit, eğer bu gezegende doğmuş olsaydınız bir mevsim bile zor görürdünüz.

Şimdilik bizden bu kadar biraz size garip ve saçma gelmiştir ama biz yine de bu videoyu çekme zahmetinde bulunduk, umarım beğenmişsinizdir. Diğer videolarımız için kanalımızı takip etmeyi unutmayın, ben türkonot selamlar…


Yorum Gönder

0 Yorumlar