Üniversiteye Nasıl Kayıt Olunur ?

  1. Öncelikle ösym sonuçlarında kazandığınız üniversitenin web sayfasından ön kayıt yaptırın. 
  2. diploma aslı veya aslı gibidir onaylı olan, eğer üniversite ise geçici diploma belgesi de alabilirsiniz. ama lise ise aslı veya aslı gibidir onaylı olmalı.
  3. kayıt için kimlik fotokopisi gerekli. 
  4. üniversitenin öğrenci kayıt birimine bizzat gidebilirsiniz, bu birim genelde öğrenci işleri veya rektörlük ana binasında bulunabilir. Bazı durumlarda yetkili fakültelerde de olabilir. 
  5. genelde işleminiz bu kadar kayıt olmuşsunuz demektir. Ancak eğer 4 yıllık hazırlık olmayan bir fakültede iseniz ders seçme tarihlerinde online ders seçme zorunluluğunuz olabilir yine ancak üniversitede hazırlık mevcutsa ders kaydı yapmanıza gerek yok direk okul açıldığında başlayabilirsiniz. 
  6. hazırlık bölümünde okuyan arkadaşlar için hazırlık muafiyet sınavlarına katılarak hazırlıktan muaf olup direk birinci sınıfa başlayabilirsiniz tabi hazırlık olan bölümlerin zorunlu hazırlık olanları için geçerli. seçime bağlı hazırlık olan bölümlerde sadece hazırlık okumak istediğinize dair işlem yaparsınız. 
  7. Bazı üniversitelerde 12 adet vesikalık fotoğraf talep edilebilir. 
  8. Pandemi dolayısıyla bazı üniversitelerden elektronik kayıt da olabilirsiniz. 
Benim diyeceklerim bu kadar bizlere destek için youtube kanalımıza abone olabilirsiniz. http://www.youtube.com/turkonaut Yorum Gönder

0 Yorumlar